Категорија на прелистување

Култура

Режисерот на филмот „Дедо и внук“, Илија Пиперкоски ја закажа премиерата на 6-ти декември во Охрид

Охрид, 30. ноември 2019  – Македонскиот режисер Илија Пиперкоски, еден од најуспешните од младата генерација, за 6-ти декември во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид, ја…
Повеќе ...

“ЦАРИГРАДСКИ ЕМИГРАНТ” – НОВ РОМАН НА ЛУАН СТАРОВА

Издавачкиот центар ТРИ, го објави најновиот роман на писателот Луан Старова – “Цариградски емигрант”, осумнаесеттиот, по ред од, неговата ,,балканската сага’’. Неуморниот автор,…
Повеќе ...

ШТИП: За време на Ревизор струја снема во салата, публиката им даде нова енергија на актерите со…

Штип, 16.11.2019 Несекојдневен настан имавме синоќа во Домот на култура „Ацо Шопов“ во Штип. Некаде во втората половина од претставата Ревизор на младите дипломирани актери од…
Повеќе ...

ШТИП: „Нов културен бран 2019“ со Ревизор пред штипјани

Штип, 12.11.2019 Култниот Ревизор на Гогољ, на 15 овој месец (петок) доаѓа на сцената во големата сала на Домот на култура „Ацо Шопов“ во Штип. По претставите прикажани во Скопје и…
Повеќе ...

ЈОВАНА ОД ПИРОТ: Барав квалитетен професор, го најдов на УГД во Штип

Штип, 16.10.2019 Јована Ќириќ е дваесетгодишна девојка од Пирот, Србија. Втора година е во Штип, град во кој студира на Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“. Таа беше…
Повеќе ...

НАРЕДНАТА СЕДМИЦА – ГОЛЕМ НАУЧЕН СОБИР ВО ОХРИД: “ОХРИД И БАЛКАНОТ, АРХЕОЛОШКИ ПОГЛЕДИ”

Охрид, 25 септември 2019 - Македонска академија на науките и уметностите и Истражувачкиот центар за културно наследство „Цветан Грозданов“, од средината на наредната недела,…
Повеќе ...

ШТИП. Повелете на фестивалот да деца и младинци „Малиот принц“

Штип, 23.09.2019 Утревечер (24 септември) во малата сала на Домот на култура „Ацо Шопов“ во Штип (101 седиште) во 19 часот, свечено ќе биде отворен фестивалот за деца и младинци…
Повеќе ...

Промоција и дебата за романот „Како станав Амадеус“ на Трајче Кацаров во Прилеп

Штип, 19.09.2019 Во преубав амбиент, со бројна публика и одлична организација на домаќинот, денеска во ЈПУ Градска библиотека „Борка Талески“ во Прилеп беше промовиран најновиот…
Повеќе ...

ПРИЛЕП: Промоција на романот „Како станав Амадеус“од Трајче Кацаров

Штип, 18.09.2019 Утре во Прилеп, во цветната читална на Градската библиотека, точно напладне, ќе се одржи промоција на романот Како станав Амадеус на писателот Трајче Кацаров кој…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе