Категорија на прелистување

Балкан

Изгласана недоверба на Владата на бугарскиот премиер Кирил Петков

Денеска, 22.06.2022 година, нешто по 19 часот по бугарско време ѝ беше изгласана недоверба на владата на премиерот Кирил Петков чиј мандат се окарактеризира со исклучителни напори за…
Повеќе ...

Столтенберг: Во интерес на НАТО и ЕУ е да има заеднички долгорочни решенија во регионот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска се состана со претставникот на Европската унија за дијалогот Косово-Србија, Мирослав Лајчак. Тема на нивниот разговор беше…
Повеќе ...

Грчки новинар во Атина изрешетан со 10 куршуми, сомнежите насочени кон организираниот криминал

Новинарот Јоргос Караиваз бил брутално убиени пред неговиот дом во јужна Атина во петокот, со 10 куршуми, а според грчкиот заменик-министер за цивилна заштита, Лефтерис Иконому,…
Повеќе ...

Бугарскиот амбасадор во Тирана, во единствената македонска општина – Пустец, ветувал…

Тирана, 14. Февруари - Македонската заедница во Албанија, изминатите години, се соочува со растечки тренд и континуирани напори на бугарските власти да го асимилираат нашето…
Повеќе ...

Вечерва во Софија, промоција на најновиот роман на Старова, “Ервехе”, на бугарски јазик

Софија, 24. Октомври – Вечерва, од 18,30 часот, во македонскиот Културно-информативен центар во Софија, ќе биде промовиран најновиот роман на академик Луан Старова - „Ервехе“,…
Повеќе ...

СОФИЈА: Отворена изложба на плакати на нашата уметница Марија Иванова

Софија, 24.05.2019 Маријана Иванова, млада македонска ликовна уметница со потекло од Виница, во вторник, на 21 овој месец, во Софија,главниот град на Република Бугарија, ја отвори…
Повеќе ...

Вест која го потресе светот: Молете се да запре огнената стихија (Notre-Dame de Paris)

Париз плаче, Франција тагува – светот е во шок – со ваква реакција, се обрати вечерва, на својот ФБ профил, новинарот и публицист Веле Митаноски, на веста за страотниот пожар на и во…
Повеќе ...

Миле Ѓоргијоски единствен од Македонија на Новогодишниот сатирикон во Белград

Белград, 25.12.2018 Познатиот македонски афористичар Миле Ѓоргијоски кој живее и создава во Делчево, ќе биде единствениот учесник од нашава држава на традиционалниот, 38 по ред…
Повеќе ...

Македонски автобус се преврте кај Лесковац, три лица загинаа

Лесковац, 16.12.2018 Три лица загинаа а 32 се повредени во тешката сообраќајна несреќа која се случила синоќа околу 1,40 часот на влезот од Лесковац кога се преврналавотбус од…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе