четврток, мај 26, 2022

НАЈНОВИ ВЕСТИ:

Култура

Shtip
few clouds
30.2 ° C
30.2 °
30.2 °
31%
3.3kmh
16%
пет
28 °
саб
27 °
нед
22 °
пон
23 °
вто
25 °
-Реклами-

РУДНИК БУЧИМ: МЛАДИ МАКЕДОНЦИ ПОДДРЖАНИ ОД СВЕТСКИ ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ ЌЕ УЧЕСТВУВААТ ВО МЕЃУНАРОДЕН ПРОЕКТ

Радовиш, 25.05.2022Веќе шеста година по ред, со поддршка на рудникот Бучим, млади таленти од Македонија учествуваат во меѓународен едукативен проект, во кој што  секоја...

ШТИП: Дувачкиот оркестар ги врати штипјани во некои стари, добри времиња

Штип, 24.05.2022Дувачкиот оркестар при Средното музичко училиште „Сергеј Михајлов“ денес, по повод 24 мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј, одржа...

ШТИП: Утре точно на пладне цел град на плоштад, по четири години настапува Дувачкиот...

Штип, 23.05.2022Градскиот дувачки оркестар утре точно во 12 часот ќе одржи концерт на Градскиот плоштад „Слобода“. Концертот е по повод 24 мај, Денот на...

За мирјаните – радоста во надевањето, за патриците – одговорноста во опстојувањето (Лекот, понекогаш,...

Ние, “возљубените чеда на бога”, ние мирјаните, тоест народот – плебсот, можеме, барем за малку, да здивнеме,по сослужението на македонските и српските патрици во...

ШТИП: На повидок прва компeнзација помеѓу културата и градска животна средина

Штип, 20.05.2022Штип вчера, во рударска Македонска Каменица, се претстави со дел од својот културен репертоар. Прв настан беше промоцијата на книгата за деца „Мечето...

Спорт

ШТИП му укажа чест на Владимир Егоров, европски шампион во борење

Штип, 01.04.2022Спортисти и спортски работници, градоначалникот на Штип Иван Јорданов, советници, актуелни и екс пратеници, поранешно борачи од цела Македонија вечерва му укажаа голема...

ШТИП: Егоров, борач на БК „Балканец“-европски шампион

Штип, 30.03.2022 Владимир Егоров, борач на БК „Балканец“ од Штип е новиот европски шампион во борење слободен стил во категоријата до 57 килограми. Вчера приквечер Егоров...

ШТЕРЈОВСКИ: Имаме капацитет за бараж и за Првата фудбалска лига

Штип, 15.01.2019„Имаме квалитетни фудбалери, одлично раководство и локална власт која е посветена финансиски да го помага клубот. Всушност, имаме се што ни е потребно...

ШТИП: Боречки спектакли за Денот на ослободувањето

Штип, 28.10.2018Штипските боречките клубови „Балканец“ и „Олимпија“ подготвуваат спектакли за 8 ноември, Денот на ослободувањето на градот.БК „Балканец“ ќе го организира традиционалниот Меморијален меѓународен...

КОЧАНИ: Тенисерката Колева доби стипендија за спортска надеж

Кочани, 10.04.2018Даниела Колева, членка на Тенискиот клуб „Акватен“ од Кочани ја доби општинската стипендија  за спортист-спортска надеж на општина Кочани. Таа чест на младата,...

Црна Хроника

“МЕДВЕЃЕ ГОВНО”!?

Пријателот од Струга, Temelko Stojkoski -Темпо, "свачим изазван", ме "растура" на ФБ, после мојата објава на една фотографија, односно спомен-плоча, на вевчанскиот ат-пазар.Незнам што...