понеделник, мај 21, 2018

НАЈНОВИ ВЕСТИ:

Колумни

Регион

Никола Карев се „враќа“ на местото на кое е убиен

Кочани, 24.04.2018 Никола Јанакиев Карев, македонски социјалист, учесник во македонското револуционерно движење, член и раководител на македонската револуционерна организација и претседател на Крушевската Република добива...

“Почесна смотра на пауните во Свети Наум”

* На социјалните мрежи хит е необичната фотографија на охриганецот Мишо Јузмески - раскошни птици, симбол на воскреснувањето, застапени во мозаиците на раните христијански...

Фејсбук статус:

Сепак, голема е разликата помегу копи фејсот и професионаноста!

Охрид, 17.03.2018 24 Вести и младата колешка (од "ЦЕНТАРОТ!") не добија ништо, присвојувајќи туѓ фото и видео материјал, додека колегата Милчо Јованоски (Публицитет.мк) од "ПЕРИФЕРИЈАТА"(Охрид),...

Дијспората и името

Зошто иритираат бурните реакции на македонската дијаспора за името? Па затоа што реагираат толку бурно само за името. Никаде ги нема кога треба да реагираме против...

Времеплов

Зошто го сакам мојот Штип?

Штип, 10.04.2018 Зошо го сакам Штип, мојот град ? Затоа шо и он ме сака мене. Ваков или таков Штип секогаш е убав. Градот си...

Aприли, ли, ли, штипјани – познати шегаџии

Штип, 01.04.2018 Помина уште еден Први април во Штип,уште еден празник на шегата .Штипјани го прославија вообичаено со детскиот маскенбал и вообичаено со силен ветер,за...

Малку за историја на Штип, градот под Исарот

-Штип градот под Исарот е град на две реки ,или поточно на устието на Oтиња во Брегалница распослан покрај реките и на околните ридови...

Зa младите и гимнастиката во Штип

Штип, 13.03.2018 – По сеќавање на Силвана Сичева во Штип освен ФК Брегалница од поодамна се формирале и функционирале и други спортски клубови и друштва...

Каменот си теже на местото

Штип, 05.03.2018 Би започнал вака , драги пријатели: Мислам оти кај секој од вас ќе преовладеат емоциите ,односно никој нема да остане рамнодушен кога ќе ја...
Shtip, MK
scattered clouds
18 ° C
18 °
18 °
72%
2.6kmh
40%
вто
20 °
сре
22 °
чет
22 °
пет
20 °
саб
21 °
283ФановиДопаѓање
3ОбожавателиСледете не на
- Advertisement -

Младите штипјани денес и утре на својата прва Олимпијада

Штип, 19.05.2018 Денес и утре во Штип ќе се одржува првата Младинска спортска олимпијада. Овој настан е измислен во креативната работилница на неодамна формираниот Совет...

Матурантите – медицинари го направија сефтето

Штип, 18.05.2018 Матурантите од Средното медицинско училиште „Јане Сандански“ во Штип го направија сефтето. Тие поминаа низ штипските улици, со тапани, песна и радосни извици,...

Спорт

КОЧАНИ: Тенисерката Колева доби стипендија за спортска надеж

Кочани, 10.04.2018 Даниела Колева, членка на Тенискиот клуб „Акватен“ од Кочани ја доби општинската стипендија  за спортист-спортска надеж на општина Кочани. Таа чест на младата,...

ФФМ бил коректен, Захариев одиграл крајно некоректно

Штип, 16.02.2018 Општина Штип и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) во 2015 година потпишале договор за една поголема, речиси комплетна реконструкција на Градскиот стадион. Овој...

ШТИП: Општината плаќа котизација за 4 спортски клубови

Штип, 12.02.2018 Општина Штип ќе ја плати котизацијата и за карате клубовите Штип, „Македонка“ и „Астибо“ додека на Сојузот на училишни спортови му додели 400.000...

Тамара, девојчето кое го остварува својот сон

Штип, 27.12.2016 Тамара Христовска е одлична ученичка во штипскатаа гимназија и членка на младата одбојкарска репрезентација на Македонија Тамара Христовска, има само 16 години, посветено...

Пинг-понг игри со ФК Брегалница

Штип, 27.11.2016 Знае ли воопшто локалната власт што (ќе) прави со ФК Брегалница? И со спортот во градот воопшто? Има ли компас, насока, идеја, пред...

Црна Хроника

Чии пари донираат бесрамниците од ДИК!?

Чичаковски го донирал бонусот од 260.000 денари на лица со посебни потреби!?Ве праша ли вас, драги мои (ај не морал и мене!) каде да...