Штипјанката Мелани Антониевска ги освои срцата на австриските љубители на уметноста

Штип, 31.08.2023 Мелани Антониевска, 11-годишна уметница од Штип, Северна Македонија ги освои срцата на виенските љубители на уметноста откако нејзиното дело „Девојката во црвено со…
Повеќе ...

Рудниците Бучим и Боров Дол ги наградија најдобрите рудари, инспиративна честитика од генералниот…

Штип, 29.08.2023 На пригодна заедничка свеченост во чиј епицентар беа рударите, рудниците за бакар Бучим и Боров Дол го прославија 28 Август, Денот на македонските рудари.…
Повеќе ...

Заврши петтиот Балкански поетски камп за деца и млади “Ванчо Николески”

Со доделувањето на Повелбите за учество, во амбиентот на родната куќа на основоположникот на македонската литература за деца и млади, заврши, петиот по ред, Балканскио поетски…
Повеќе ...

Шелева: Да беше роден во моќна западно-европска земја, Ацо Шопов ќе беше тамошна школска лектира

Македонија, на разни начини, ја одбележува стогодишнината од раѓањето на поетот,  револуционер и општественик Ацо Шопов (1923- 2023) кој е роден во Штип на 20 декември 1923, а умрел во…
Повеќе ...

На Денот на Македонските рудари Бучим и Боров Дол со парични награди за сите вработени, голем…

Штип, 26.08.2023 Македонските рудници во понедлник, на 28 Август, го слават Денот на рударите. По тој повод, со парични награди за сите вработени во рудниците за бакар Бучим и Боров…
Повеќе ...

Импресивен, претстоен, културен настан: 90 години од раѓањето и 60 години творештво на академскиот…

На иницијатива на Фондацијата Ангел Петров, велешани и македонската културна јавност, одбележуваат 90 години од раѓањето и 60 години творештво, на академскиот сликар Ангел Петров од…
Повеќе ...

Денот на АРМ пригодно одбележан во Охрид, Скопје и општина Дебрца

Денот на АРМ, 18 авгиуст, свечено е одбележан во Скопје, каде претседателот на РСМ Стево Пендароски, на старешини и војници, им додели нововостановен Орден за учество во мировни мисии…
Повеќе ...

СЕ АПСИ ВО ГРЦИЈА?: Седуммина сопственици на барови приведени, Грците си ги бранат плажите

На Фејсбук страницата Никана.гр, беше објавено дека во Грција се спроведува акција за ослободување на плажите, и дека притоа биле уапсени неколкумина сопственици на барови на плажа, кои…
Повеќе ...

АНАЛИЗА: Извршителите од граѓаните наплатиле 40,5 милиони евра за една година

Највисоки износи на долгови присилно се наплатени од фирмите, потоа од граѓаните, а на трето место е државата. Во исто време, компаниите биле и први на листата доверители кои успеале да…
Повеќе ...

Штип на Отиња добива нов мост близнак на постојниот, а во центарот на градот и три катни гаражи

Штип, 16.08.2023 Штип се подновува и разубавува со нов моста на реката Отиња и три катни гаражи. Со овие зафати градот решава два горливи проблеми во поглед на своето квалитетно…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе