Клиничката Болница “Др. Трифун Пановски”- Битола доби донација од над 450.000…

Битола, 29.12.2023  По успешната испорака на медицинска опрема вредна над половина милион долари во 2022 година во скопската болница, Обединетата македонска дијаспора (ОМД) повторно…
Повеќе ...

Рудник САСА обезбеди празнични парични награди за сите вработени, пакетчиња за сите деца и пакети за…

Mакедонска Каменица, 28.12.2023 И оваа година, рудникот САСА ја продолжи традицијата на новогодишно дарување, со што вработените и сите членови на локалната заедница имаат можност да…
Повеќе ...

ДУИ, Љупчо Георгиевски и рестловите од коалициски “политички партии”- воденички камен околу вратот…

Сондажите на јавното мислење, последниве неколку месеци, одат во приолог на опозицијата, во случајов – ВМРО ДПМНЕ, која, сама има значителна предност пред владеачките партии, пред се,…
Повеќе ...

ДЕЛЧЕВО: Салата во спомен домот АСНОМ со нов лик, министерката за култура во посета на културниот…

Делчево, 22.12.2023 Новиот лик на култното место за културата во Делчево, салата во Спомен-дом АСНОМ, резултат од реализацијата на проектот поддржан преку Програмата за користење…
Повеќе ...

Беровскиот градоначалник Пекевски се извини за несоодветните пакети со облека  за основци и ги врати…

Берово, 21.12.2023 Агенцијата за управување со одземен имот на ученици од ООУ „Дедо Иљо Малешевски“-Берово им додели паќети со облека кои, тоа се покажа кога пакетите беа отворени,…
Повеќе ...

РУДНИК САСА го започна едукативниот дел од проектот „Отвори очи и со памет! Во сообраќајот не си…

Македонска Каменица, 21.12.2023 Со презентација за учениците од основното и од средното училиште во Македонска Каменица, на возраст од 14 до 18 години, започна реализацијата на…
Повеќе ...

Мајка го оставила бебето само во количка, минувачи пријавиле на полицијата

Полицијата во Скопје имала невообичаена интервенција вчера, откако минувачи пријавиле дека е откриена количка со бебе во неа, покрај која немало никој. Како што соопшти МВР, во 14:40…
Повеќе ...

ШТИП: Саксофонот на маестро Панче од Велес им го разубави денот на штипјани

Штип, 20.12.2023 На штипскиот плоштад „Слобода“, преку целиот денешен сончев ден, маестро Панче од Велсес, со музиката од својот саксофон им го разубавуваше денот на штипјани. На…
Повеќе ...

М.КАМЕНИЦА-ДЕЛЧЕВО: Два града со два преубави културни настани во четврток кои привлекуваат внимание

Делчево, 19.12.2023 Жителите на рударска Македонска Каменица и на Делчево кои ја сакаат културата и уметноста во четврток (21 о.м.) ќе имаат можност за посебно уживање на два одвоени…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе