Категорија на прелистување

Култура

Делата на Старова и натаму хит на Балканот и Европа: Во Тирана објавен романот “Емигрирање на…

Струга, 30. АВГУСТ 2019 - Позната издавачка куќа ,,Поетека’’, од  Тирана, го објави на албански јазик, романот “Емигрирањето на јагулите” од Луан Старова. Досега, овој роман, под…
Повеќе ...

МАНУ, во Охрид, ги промовираше антологиите: “Поети и раскажувачи академици од Македонија и Косово”

Охрид, 21. Август 2019 – Во присуство на првите луге на двете акдемии, бројни членови од редовниот и надворешниот состав, како и претседателот на албанската дијаспора од Далас, САД,…
Повеќе ...

Вечерва, во Охрид, во Куќа Уранија – МАНУ, академик Луан Старова, ќе ги промовира антологиите:…

Охрид, 20. Август 2019 – Академик Луан Старова, редовен член на МАНУ од Одделението на уметностите и еден од најплодните и најпреведувани романописци во Европа и светот, по потекло…
Повеќе ...

Од вечерва, 31-то издание на манифестацијата „Поетска ноќ во Велестово“

Охрид, 16. август 2019 – Вечер, од 21,00 часот, со настапот на вокалистката Евгенија Здравевска (Зарина Првасевда) и Александар Петров како специјална придружба на тапан, во…
Повеќе ...

„Култура 365“ од Охрид, покажа дека дометите на алтернативната култура можат да бидат високи и…

Охрид, 15. Август 2019 - Охридскиот културно-информативен центар „Култура 365“ со несмален интензитет и со активности скоро секоја вечер, продолжува да ја спроведува манифестацијата…
Повеќе ...

Гитарата – магнет за публиката: Звуци од четири, синоќа, ја исполнија – со публика…

Охрид, 14. Август 2019 - Гитарата, одсекогаш била  – магнет за публиката, на мегународниот мозичко – сценски фестивал “Охридско лето” Така беше и синоќа, кога во храмот на…
Повеќе ...

Куќа Уранија – МАНУ, во Охрид Предавање на Д-р Трифче Сандев на тема: “Шест степени…

Охрид, 12 август 2018 - “Научната иуметничка визита – Охрид 2019”, продолжува вечерва, од во 20:00 часот, во Куќа Уранија – МАНУ,  со предавањето на Д-р Трифче Сандев на тема: "Шест…
Повеќе ...

УНЕСКО и поетската реч во заштита на Охрид: Поетите го знаат својот долг

Охрид, 10. Август - На апелите на уметниците, учесници на фестивалот “Охридско лето”, за спас на Охрид и неговото езеро, односто за зачувување на статусот, како град под патронат на…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе