Категорија на прелистување

Култура

ДВЕТЕ КНИГИ, ПРОМОВИРАНИ ПОСТХУМНО, ИМ ДОНЕСОА НОВ ЖИВОТ НА МАЛИТЕ ЗАПИСИ ОД ГОЛЕМОТО ВРЕМЕ, НА…

Вчеравечер, четврток, 7 декември 2017 , во салата на Народниот театар во Штип, постхумно беа промовирани двете последни книги на Кирил  Петров кои,  за жал , тој не дочека да ги…
Повеќе ...

Слики од Струмичката ликовна колонија изложени во Штип

Изложба на уметнички слики од годинашнава Струмичка ликовна колонија беше отворена денеска во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип. -Пред штипјани изложуваме 21 дело од…
Повеќе ...

„Бришан простор“ на Зоран Јакимоски, добитник на наградата „Јован Котески“

Струга, 10 мај 2017 Наградата „Јован Котески“, што по седми пат, ја доделуваат Културниот центар „Бран“ и Ревијата за книжевност „Бранувања“ од Струга за необјавена поетска книга,…
Повеќе ...

Стихозбирката ,,Мрак” на Ристо Лазаров објавена во Белград

 Скопје, 9 мај 2017 Угледниот белградски издавач,,Архипелаг" ја објави на српски јазик претпоследната поетска книга на Ристо Лазаров, само шест месеци по нејзиното појавување на…
Повеќе ...

Jaс, Итар Пејо, нов фестивал на хуморот и сатирата во Битола

Битола, 14.02.2017 Денес на Меѓународниот Славјански универзитет„Гаврило Романович Державин“ во Битола беше распишан конкурсот за првиот интернационален фестивал на сатирата, хуморот…
Повеќе ...

Mинистерството за култура со 11 проекти за општина Виница

Виница, 01.02.2017 Општина Виница е информирана дека Министерството за култура за тековната година финансиски ќе подржи 11 проекти. По четири проекти се одобрени на домот на култура…
Повеќе ...

Сомбор му ја врачи наградата „Икар“ на Јордан Ѓорчев

Свети Николе, 26 декември 2016 Признанието на Ѓорчев му е деоделено за неговиот придонес во јакнењето и продлабочувањето на културните врски со Србија Наградата „Икар“ која ја…
Повеќе ...

Исарот во Штип ќе биде поатрактивен и од Самоиловата тврдина

Штип, 06.12.2016 За околу седум години штипската средновековна тврдина „Исар“ ќе стане најатрактивната тврдина во Македонија, поатрактивна дури и од охридската Самоилова тврдина. За…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе