Категорија на прелистување

Македонија

Музеј на охридскиот бисер, украсниот елемент за многу крунисани глави

Охрид, 25.12.2016 Од денеска, градот Охрид, македонската туристичка и летна културна метропола, добива  уште една институција, која ќе биде незаобиколно катче за бројнитен туристи -…
Повеќе ...

Жан Митрев и граѓани со големо срце ќе и помогнат на полјаќињата Јустина

Берово, 24 деќември, 2016 Трогателната приказна за 45 годишната полјаќиња Јустина Мадевска, која со сопругот Славе живее во беровското село Русиново, а која се бори со немаштијата…
Повеќе ...

Новогодишен концерт во Виена и во Свети Николе

Свети Николе, 24 дкември, 2016 Мандолинскиот оркестар „Свети Николај“ од Свети Николе и годинава, дванаесетти пат по ред, ќе го одржи својот новогодишен концерт во главниот град на…
Повеќе ...

Тодоре Петров, римската империја не ја срушил мечот, туку крстот!?

Oхрид, 23 декември, 2016 Во политиката влезе со мечот враце, преку граничните премини Богородица и Меџитлија, каде ја блокираше грчко-македонската граница! Продолжи да живее со…
Повеќе ...

Здравствен третман со традиционална кинеска медицина само во Штип

Штип, 21 декември, 2016 Не постои болка која за многу кратко време не може да биде смирена. Дали болката е во кичмата, во вратот, во грбот, рамењата, нозете, забите, од неа можете да…
Повеќе ...

Градскиот хор за радост на штипјани: Брала моми капини Под Московскије вечери

Штип, 21 декември, 2016 Градскиот хор кој функционира при Домот на млади, во пресрет на Новата година вечерва во Домот на млади со почеток во 19 часот ќе одржи Новогодишен концерт на…
Повеќе ...

Објавен Kонкурсот за наградите „Крсте Чачански“ и „Јован Котески“

Струга, 21. декември 2016 Културниот центар „Бран“ и ревијата за книжевност „Бранувања“, од Струга, по седми пат, распишаа конкурс за наградите „Крсте Чачански“ - за необјавена…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе