“Спартанки” збор: Заев со штитот, или на штитот!? (Анамнеза, или (НЕ)амнезија – прашање е сега!?)

Ако е точно она што ми го поткажува моето “врапче”, истото она, кое до часови го предвиде моментот на (не)предавањето на мандатот на Заев, од страна на Хорхета, тврдокорно –…
Повеќе ...

Breaking news: Пензионираниот новинар Веле Митаноски, поднесе неотповиклива оставка од функцијата…

Јас, Веле Митаноски, од мајка Нада (извинете - Неда!) и татко (тој и тој...), поднесувам, НЕОТПОВИКЛИВА ОСТАВКА од функцијата известувач - дописничар на Република МаФИЈАДОНИЈА, затоа…
Повеќе ...

Иреални сказни од реалниот живот: Вевчани завиено во срам: Муко…”Туго”… Бруко!?

Секој, на овој свет, доаѓа со некоја задача, секому Севишниот му го покажал патот, за оттука натаму, самиот да си докројува својата судбина, секого го дарувал со по некоја дарба.…
Повеќе ...

Кој Груевски го трансформираше “мирното бубаче” од Охрид, Саше Василевски!?

Oхрид, 23.05.2017 Кој Груевски го трансформираше “мирното бубаче” од Охрид Саше Василевски, во она што го гледаме во собранискиот хол, пред главните влезни врати!? Саше, мојот…
Повеќе ...

Со пушки, пиштоли, инспекција и полиција оризот некако се посеа

Кочани, 23.05.2017 Незадоволни од фактот дека наместо 5.000 ќе мора да засејуваат само 3.00 хектари под ориз, дел од земјоделците од оризовата кочанска котлина решија сами да си ја…
Повеќе ...

Промовирана книгата „Приказна за старатa дама“ од д-р Даница Фичорска

Штип, 22.05.2017 „Приказна за старата дама“ е раритетна книга по својата наративност, по начинот на кој се опишани стотината ликови и нивните судбини, по тоа дека таа може да легне…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе