Категорија на прелистување

Колумни

Денеска први манифестации во рамките на „Вевчанскиот карневал“ – 2017

Вевчани, 10. јануари 2017 Во познатото струшко село, кое е истовремено и самостојна општина, Вевчани, денеска со пропратните активности од културниот блок, практично започнува…
Повеќе ...

Веле Митаноски: Што учел Латас кај Будa, Буда Лончар: дипломатски – јавни, или, пак, тајни…

Охрид, 05.01.2017 Што учел Латас кај Будимир лончар: дипломатски јавни,или, пак, тајни вештини!? "Ако је судити", по книгата што ја објави: "КОС и УДБА" ("наша судба!"), тогаш лесно…
Повеќе ...

Тодоре Петров, римската империја не ја срушил мечот, туку крстот!?

Oхрид, 23 декември, 2016 Во политиката влезе со мечот враце, преку граничните премини Богородица и Меџитлија, каде ја блокираше грчко-македонската граница! Продолжи да живее со…
Повеќе ...

Груевски ја врати ВМРО ДПМНЕ во 1990 година !? (Не го оставајте Никола сам)

“Цикличноста во историјата, освен логика, содржи и праведност”, вели бугарскиот интелектуалец, одомаќинет кај нас, Стефан Влахов-Мицов. На ова ме потсетуваат денешните…
Повеќе ...

ДАЛИ ЌЕ БИДЕ ИСТО ИЛИ БЕТЕР

Власта ги направи конфекциите како концетрационен логор за работничките.Во моментот актуелната владеачка структура ги нуди граѓаните на Република Македонија како робови на пазарот…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе